servisco.com.pl

Witryna dla osób zainteresowanych tematem logistyki i transportu

Jak tanio podróżować pociągiem po Polsce?

Nie da się zaprzeczyć, że kolej to wyjątkowy środek transportu – nie dość, że pozwala na ujrzenie trasy z zupełnie innej perspektywy, to w dodatku podczas podróży można się zrelaksować i nie martwić ruchem na drodze. Jednak jak wybierać bilety na pociąg, aby podróż była nie tylko przyjemna, lecz również tania? O tym w dzisiejszym artykule!

Bilety PKP – jakie kupić?

Rodzaj biletów, które należy zakupić przed wejściem na pokład pojazdu zależy od:

  • daty wyjazdu;
  • liczby planowanych podróży;
  • momentu, kiedy kupujemy bilety.
  • osób, z którymi będziemy podróżować;
  • czasu, jaki chcemy spędzić w podróży.

Przyjrzymy się po kolei wszystkich aspektom.

Data wyjazdu

Najlepszy czas, w jakim możemy podróżować pociągiem to weekend. Wtedy najkorzystniejszą opcją jest bilet mini weekendowy oferowany przez Polregio. Dzięki niemu od godziny 18 w piątek do godziny 6 w poniedziałek możemy podróżować wszystkimi pociągami regionalnymi obsługiwanymi przez Polregio za 45 zł. Natomiast jeśli dołożymy 10 zł, możemy wybrać bilet weekendowy, który obejmuje dodatkowo pociągi Arrivy, Kolei Małopolskich, Kolei Wielkopolskich oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Taka opcja jest najkorzystniejsza, jeśli planujemy podróżować kilka razy w ciągu weekendu.

Liczba planowanych podróży

Również PKP Intercity oferuje dobrą promocję, jeśli planujemy pojechać pociągiem więcej niż raz w krótkim czasie. Jednak w tym przypadku promocyjna oferta dostępna jest w środku tygodnia – od północy we wtorek do godziny 15 w czwartek. Możemy wtedy wybrać bilet Multiprzejazd, dzięki któremu możliwe jest odbycie nielimitowanych podróży w podanym czasie pociągami kategorii TLK i IC. Dostępna jest również oferta Multiprzejazd MAX, która obejmuje dodatkowo pociągi kategorii EIC i EIP. Cena biletu zależy od wybranej klasy i zaczyna się od 119 zł.

Moment zakupu biletów

Obecnie PKP Intercity oferuje bilety w promocyjnych cenach w ramach akcji Łowcy Promo. Dzięki niej możliwy jest zakup biletu z nawet 75-procentową zniżką! Cena biletu zależy jednak w tym przypadku od zainteresowania daną relacją – najczęściej tanie bilety można kupić miesiąc przed podróżą, lecz zdarza się, że promocyjne ceny dostępne są nawet tego samego dnia, w którym ma odbyć się podróż. Co więcej, promocja ta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu możliwa jest jeszcze większa oszczędność.

Liczba podróżujących osób

W przypadku PKP Intercity możemy skorzystać z jeszcze jednej dobrej promocji, dobrej dla osób, które cenią spontaniczne wyjazdy. Dzień przed planowaną datą wyjazdu można zakupić bilety z dodatkową 30-procentową zniżką, jednak tylko w przypadku, gdy podróż będą odbywały co najmniej dwie osoby, a maksymalnie sześć. Promocja „Taniej z bliskimi” obejmuje jednak tylko bazową cenę biletów i nie łączy się z innymi promocjami.

Czas spędzony w podróży

Jeśli nie zależy nam na szybkim dotarciu do celu, zazwyczaj lepiej jest wybierać pociągi regionalne, których ceny są niższe. W przypadku szybkich pociągów Intercity, a zwłaszcza kategorii EIC i EIP musimy liczyć się z większym kosztem, lecz za to większą szybkością i komfortem podróży.

Jak tanio podróżować pociągiem po Polsce?
Przewiń na górę