Przy organizacji transportu nie bagatelną rolę pełni logistyk, którego zadaniem jest przypilnowanie wszystkich spraw związanych z transportem poszczególnych rzeczy do odpowiedniego punktu. Jednym z jego zadań jest to, aby dana paleta nie utknęła w jakimś magazynie, bo transport powinien przebiegać jak najbardziej płynnie. Na szybkość dostawy olbrzymi wpływ może mieć praca logistyka, który tym się zajmuje.
Główne zadania logistyka
Logistyk to osoba, która zatrudniona jest w firmie związanej z transportem. Do jego głównych zadań należy dbałość o prawidłowy transport surowców, półproduktów oraz produktów. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie trasy danego produktu i jego ogólna logistyka transportu, dzięki któremu finalnie trafi on do dedykowanego odbiorcy. Jego zadaniem jest to, aby produkty nie zalegały zbyt długo w magazynie, co prowadzi do zwiększenia kosztów ich transportu, a logistyk musi zadbać, aby cena za przewiezienie rzeczy była jak najmniejsza oraz musi on zadbać, aby była ona korzystna dla firmy, która zatrudnia logistyka. Coraz częściej zdarza się że przedsiębiorcy zlecają transport drogowy towarów firmom zewnętrznym.
Czy logistyk kontaktuje się z odbiorcami produktów?
Do zadań logistyka należy też kontakt ze wszystkimi podmiotami, które realizują dany przewóz. Musi on też mieć kontakt z ludźmi, którzy składają jakąś reklamacje, która może dotyczyć na przykład uszkodzonego produktu w czasie jego przewozu. Nie jest w niektórych sytuacjach łatwo zorganizować transport drogowy towarów, który będzie przebiegał bez problemów. Często kierowcy, którzy przewożą towar zostawiają jeden towar, a zabierają drugi, aby go dalej przetransportować.